Pigułka „po“

Każdemu może się zdarzyć, że podczas współżycia antykoncepcja zawiedzie. Pęknięta prezerwatywa, pominęta tabletka, przesunięta diafragma, czy po prostu zapomniane zabezpieczenie po nadmiernym spożyciu alkoholu. To częste przypadki, kiedy do akcji wkracza pigułka „po”. Nie jest ona tradycyjnym środkiem antykoncepcji, tylko metodą awaryjną. Aby uniknąć ryzyka niechcianej ciąży, powinno stosować się ją w przeciągu kilku godzin bądź dni po odbytym stosuknu. Należy jednak pamiętać, że pigułka „po” działa jedynie do 72 godzin po stosuknu, dlatego nie powinno zwlekać się z jej przyjęciem. Im później połknie się tabletkę „po”, tym mniejsza jest jej skuteczność. Najlepiej, jeśli przyjmie się ją w przeciągu 12 do 24 godzin po stosunku. Pigułka „po” nie jest dostępna bez recepty, dlatego jak najszybciej trzeba zgłosić się do lekarza.

Pigułka „po“ – działanie

W zależności od producenta pigułka „po“ składa się z jednej lub dwóch tabletek. Oba rodzaje są skuteczne i nie wywołują większych skutków ubocznych. Zażycie pigułki „po” opóźnia owulację lub w ogóle ją hamuje. Nie powoduje jednak przerwania ciąży, dlatego jeśli zapłodniona komórka jajowa zdąży zagnieździć się w macicy, na przyjęcie pigułki jest po prostu za późno. W przypadku zastosowania jej na czas, tzn. do 12 godzin po stosunku, działa ona skutecznie w 97%. Jednak warto pamiętać, że pigułka „po” nie może być stosowana regularnie  jako środek antykoncepcji.

Skutki uboczne pigułki „po“

  • Pigułka „po“ wywołuje raczej niewielkie skutki uboczne. Po jej zastosowaniu może dojść do lekkich bólów głowy i brzucha, nudności, uczucia napięcia w piersiach i klatce, zawrotów głowy lub krwawienia.
  • Pigułka „po“ nie ma żadnego wpływu na płodność kobiety.
  • W przypadku, jesli cierpiało się wcześniej na dolegliwości wątroby, trzeba bezzwłocznie poinformować o tym lekarza. Spożycie pigułki mogłoby bowiem pogorszyć istniejące już schorzenia. W przypadku wcześniejszej ciąży pozamacicznej, zaleca się badanie kontrolne, aby wykluczyć jej ponowne wystąpienie.
  • Większość kobiet, po zażyciu pigułki „po“ miesiączkuje zupełnie normalnie. Może jednak dojść do opóźnienia kolejnego krwawienia nawet o 7 dni. W przypadku, gdy w ogóle nie dochodzi do miesiączkowania lub jest ono znacznie mocniejsze lub słabsze niż zazwyczaj, zaleca się wykonanie testu ciążowego lub konsultację z ginekologiem, aby wykluczyć ewentualną ciążę.

Pigułka „po” nie może być przyjmowana regularnie!

Pigułka „po“ powinna być traktowana tylko i wyłącznie jako środek awaryjny, stosowany, gdy inne metody antykoncepcji zawiodą. Nie wolno przyjmować jej regularnie.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+